Kostra představuje pohybový systém, který je tvořen 206 kostmi, dále chrupavkami a vazy. To vše dohromady slouží, jako úchyt pro kosterní svaly a jako ochrana vnitřních orgánů. Kosterní systém se skládá z jednotlivých kostí, tvořených vápníkem, fosforem a vláknitou substancí – kolagenem. Kloub spojuje dvě nebo více kostí a zároveň umožňuje pohyb.
Klouby jednoduché spojují pouze dvě kosti, jako je tomu u ramene, více než dvě kosti spojují složené klouby, například v koleni nebo zápěstí. Podle pohyblivosti rozlišujeme více druhů kloubů, pro ilustraci uveďme příklad kyčle, ta představuje kulový kloub umožňující velký rozsah pohybů, nebo klouby prstů tvořené jednoduchými válcovými klouby, určenými jen k ohýbání a natahování.
Všem druhům kloubů umožňuje pohyb hladká chrupavka, která pokrývá kosterní zakončení a synoviální blána, která vystýlá kloub a díky ní je kluzký.
Chrupavka je důležitou strukturní složkou těla. Je to pojivová tkáň, jež slouží ke zpevňování okolních tkání. Je součástí pohybového ústrojí a pokrývá kloubní plochy většiny kloubů. Je bezcévná, velmi tuhá, ale i poměrně pružná a schopná vyrovnávat otřesy. Díky své elastické struktuře výrazně snižuje tření kontaktních kloubních ploch. Pokud se chrupavka opotřebí nebo poškodí, naruší se její funkce. Časem dochází také k poškození kosti pod chrupavkou, což je provázeno značnými bolestmi. Kloubní chrupavka podléhá degenerativním změnám, její poškození bývá nevratné a nedá se napravit.
Abychom se vyhnuli artritickým obtížím, je nutné mít zdravé chrupavky. Chrupavka se mimo jiné skládá z chondrocytů, kolagenních a elastických vláken a mezibuněčné hmoty. Jedny ze základních stavebních kamenů chrupavky a mezibuněčné hmoty, které můžeme jednoduše doplnit do stravy, jsou kolagen, chondroitin a glukosamin. Na tvorbě samotného kolagenu se pak významnou měrou podílí vitamín C a MSM (organická forma síry).
Onemocnění pohybového ústrojí může významně ovlivnit kvalitu života člověka. Omezení v pohybu bývá často doprovázeno bolestí, ztuhlostí či různými tělesnými handicapy. Pohybovou soustavu tvoří svaly, kosti, klouby, vazy a šlachy. Jednotlivé součásti této soustavy se nacházejí v dynamické rovnováze a mění svůj tvar a strukturu v závislosti na vnějších vlivech, namáhání a zátěži organismu. Onemocnění pohybového ústrojí se z anatomického hlediska dělí na choroby postihující svaly, kosti nebo klouby. V případě kloubů je nejčastějším onemocněním osteoartróza.
Jedná se o degenerativní onemocnění kloubu, kde chorobné změny postihují primárně chrupavku. Kromě subjektivních potíží vede k omezení pohyblivosti až k trvalé invaliditě. Osteoartróza se začíná vyskytovat nejdříve bez jakýchkoliv obtíží ve 2. nebo 3. dekádě života a nakonec postihuje prakticky všechny osoby nad 70 let.
Mezi rizikové faktory patří obezita, životní styl a svou roli hraje také genetická výbava. Při osteoartróze jsou nejčastěji postihovány velké klouby, kolena a kyčelní klouby. Artróza ale také postihuje ramenní klouby a klouby na rukou a nohou.
Artróza se vyznačuje degenerativními kloubními změnami, příčinou bývá nadměrné zatěžování kloubů. Dochází k postupné destrukci kloubní chrupavky a k tvorbě drobných výrůstků. Projevem artrózy je bolest kloubů, ztuhlost a jejich snížená pohyblivost.
Artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, může být infekčního i neinfekčního původu. Nemá spojitost se zatížením kloubů ani s jejich opotřebením. Artritida je doprovázená bolestí, otoky, zarudnutím a zvýšenou teplotou kloubů. Revmatoidní atritida se projevuje ranní ztuhlostí drobných kloubů.
Kolenní vazy zajišťují stabilitu kloubů a umožňují jeho zatěžování. K poranění kolenních vazů může docházet při sportu a při jiné výrazné fyzické aktivitě. Projevem je bolestivé koleno, jež je oteklé a jehož hybnost je omezena. Příčinou jsou mikroskopické trhlinky, které vznikají při natažení vazů.
Příčinou zánětu šlach je nadměrné zatěžování svalů bez patřičné regenerace. Často se projevuje u sportovců, u lidí s fyzicky namáhavým zaměstnáním nebo při přetížení jednorázovým pohybem. Rizikovým faktorem může být neprotažení svalů před výkonem a jejich nedostatečné zahřátí.
Koleno je nejsložitějším kloubem v lidském těle. Spojuje stehenní kost (femur), holenní kost (tibie) a kolenní jablko (patella neboli češka).
Na přední straně stehenní kosti se nachází čtyřhlavý sval, který natahuje koleno. Svaly na zadní straně stehenní kosti (hamstringy) umožňují koleno krčit. Patella má funkci páky pro čtyřhlavý sval a zvyšuje jeho účinnost. Při pohybu kolena povrchy tybie a femuru po sobě kloužou a patella se pohybuje nahoru a dolů.
Prostor mezi kostmi je vyplněn kloubní chrupavkou, která vyrovnává otřesy a snižuje tření v kloubních plochách. Uvnitř kolena se nachází výstelka – synovie, která produkuje tekutinu, jež pomáhá snižovat tření kloubů a zároveň napomáhá k výživě chrupavky. V koleně se nacházejí dva druhy chrupavky – kloubní chrupavka a meniskus. Kloubní chrupavka pokrývá povrch kloubů. Meniskus pomáhá rozložit zatížení, zlepšuje stabilitu kolena a zároveň chrání kloubní chrupavku. Vazivová tkáň je připojena k tibii a k femuru, spojuje kosti navzájem a zajišťuje stabilitu kloubů v různých fázích pohybu.
Koleno je jedno z nejdůležitějších kloubů v lidském těle, je vystaveno značné zátěži a jeho poškození může znamenat i trvalé komplikace.
Co všechno je možné pro svůj zdravý pohybový aparát udělat? Jak životním stylem pomoci svým bolavým kloubů nebo zádům? Co přidat? Co ubrat? Inspirujte se a dopřejte si změnu.
Zdravý životní styl, zdravá strava bez zbytečných tuků a cukrů, dostatek pohybu a zároveň eliminace nepřiměřené fyzické aktivity či jednostranné zátěže – to může být způsob jak ochránit Vaše klouby a kosti a jak si dopřát pohodový a bezbolestný pohyb.
Příčiny vzniku artritidy nejsou plně objasněny a její léčba nevede nikdy k úplnému uzdravení. O to více je nutné dbát na preventivní opatření. Základem prevence kloubních onemocnění je cvičení.
Udržování fyzické kondice, optimální váhy a zdravá a vyvážená strava bohatá na vitamíny, minerály a kolagen. Komplexní složení a kombinaci všeho potřebného pro výživu kloubů zajistí doplněk stravy Arthrosin. Zařadíte ho do svého nového, zdravého, životního stylu?
Dopřejte si zdravé jídlo a zdravé klouby. Doplňte do své stravy to, co klouby potřebují a vzdejte se toho, co jim škodí. Inspirujte se a dejte svým kloubům novou šanci.
Kloubní onemocnění jsou často způsobena záněty, je proto vhodné svou stravu obohatit o antioxidanty, jako je vitamín C, který brzdí vylučování histaminu z cévních stěn do kloubů, což pak hraje roli při vzniku zánětu. Základem pro zdravé chrupavky je kolagen, nezapomínejte na něj, mlsejte s rozumem, a když, tak třeba právě gumové medvídky, které jsou kolagenu plné. Hojně si dopřávejte i potraviny bohaté na esenciální mastné kyseliny, které také pomáhají zamezovat zánětlivým procesům a ulevují při artritidě.
Vynikajícím zdrojem vitamínu C je čerstvé ovoce a zelenina, možná trochu překvapivě i brambory, květák, růžičková kapusta nebo brokolice. Přírodním zdrojem kolagenu je například hovězí kližka nebo skopové maso. Zvýšený přísun masa ale při kloubních onemocněních není vhodný, kvůli výskytu kyseliny arachidonové, která se považuje za spoluzodpovědnou za kloubní záněty. Kolagen je proto vhodné doplnit i jinak. Tučné ryby a různá semena, olivy, sója, kukuřice nebo fazole jsou bohaté na důležité esenciální mastné kyseliny, těm se určitě nebraňte.
Naopak velmi nevhodné jsou sladkosti, protože vysoká hladina glukózy v krvi zhoršuje záněty. Kvůli již zmiňované kyselině arachidonové se nedoporučuje v příliš velké míře hovězí maso, vejce nebo mléčné výrobky. Omezit by se měla také smažená a přepálená jídla. Kvůli vysokému obsahu soli si odepřete nejrůznější polotovary, solené snacky, brambůrky apod.
Při kloubních potížích se doporučuje vyzkoušet „protizánětlivou dietu“, která vychází se středomořské kuchyně a využívá hodně ryb, olivového oleje a zeleniny.
Přípravek Arthrosin obsahuje složky účinné pro zdraví kloubů, kostí, chrupavek, šlach a vazů. Vysoká dávka čistého glukosaminu ve spojení s chondoitinem, MSM, Boswelii Seratta, posílená účinným Flexi komplexem (kolagen typu II, vitamín C, kurkumin a mangan) má blahodárný vliv na kondici celého pohybového aparátu.
Složky obsažené v přípravku Arthrosin napomáhají k regeneraci chrupavky a zvyšuji její odolnost. Vyživují klouby a starají se tak o jejich zdraví a funkčnost. Pomáhají zmírňovat bolest a záněty, protože působí proti jejich příčině a neřeší pouze jejich příznaky.
Arthrosin je ta pravá volba pro Vaše klouby!